+86-13358024856
Otthon / Hírek / Ipari hírek / Melamin forgácslap, MFC-lemez, melaminlemez, laminált forgácslap és beltéri projektlap: teljes körű vevői, tervezői és gyártói útmutató

Mi az a melamin forgácslap, és megfelel-e az Ön projektjének

Melamin forgácslap egy bútorminőségű forgácslap alappanel, amely mindkét oldalán dekoratív melamingyanta papírral van bevonva, amely hő és nagy nyomás hatására tartósan a forgácslap aljzathoz kötődik, így olyan dekoratív lemezterméket hoz létre, amely további festés vagy laminálás nélkül készen áll a közvetlen használatra bútorokban, szekrényekben, polcokban és belső kialakításban. Kereskedelmi forgalomban több néven is értékesítik, beleértve Melamin tábla , MFC Board (melamin felületű forgácslap) és laminált forgácslap, amelyek mindegyike ugyanarra az alapvető termékkategóriára vonatkozik.

A beltéri bútorok és szekrényes alkalmazások túlnyomó többségéhez a melamin forgácslap tartós, költséghatékony és a megfelelő specifikációjú választás. Karcálló felülete ellenáll a napi edények, tárgyak és tisztítás okozta kopásnak, széles színválasztéka és faerezetű dekorjai bármilyen esztétikai irányt tesznek lehetővé, egyenletes sík felülete pedig kiküszöböli a tömör fa vagy MDF termékek által gyakran megkívánt alapozási és festési költségeket. Ha egy felelős gyártótól E1 vagy E0 formaldehid minőségben szerzi be, akkor az EN 717-1 (Európa), a CARB 2. fázis (Egyesült Államok) és a JIS A 5908 (Japán) nemzetközi szabványok szerint lakossági használatra is biztonságos, beleértve a gyerekszobákat és a konyhákat.

Ez az útmutató választ ad a vevők, tervezők, specifikátorok és nagykereskedelmi beszerzési szakemberek minden gyakorlati kérdésére a melamin forgácslappal, MFC táblával és más hasonlókkal kapcsolatban. Beltéri Projekttábla termékek, beleértve a modern konyhaszekrények színének kiválasztását, a Kínából származó MFC Board gyártói állítások értékelését, és hogy mikor kell meghatározni a nedvességálló melamint a szabványos minőséggel szemben.

Mi az MFC tábla (melamin felületű forgácslap): építési és gyártási folyamat

Az MFC Board (Melamine Faced Chipboard) forgácslapmagként kezdi meg gyártási élettartamát, amelyet úgy állítanak elő, hogy farészecskéket (faforgács, forgács és fafeldolgozásból nyert fűrészpor) karbamid-formaldehid (UF) vagy melamin-karbamid-formaldehid (MUF) gyantaragasztóval, folyamatos hő- és nyomás alatti ragasztóval kötnek össze. Az így kapott Furniture évfolyam forgácslapmag homogén szerkezetű, egyenletes sűrűséggel és kiváló méretstabilitással a tömör fához képest, amely szezonálisan bővül és összehúzódik a páratartalom változásával.

A nagynyomású laminálási eljárás melamin felület létrehozásához

A gyártás meghatározó lépése, amely a nyers bútorminőségű forgácslemezt MFC-táblává (melamin felületű forgácslap) alakítja át, a dekoratív melaminpapír laminálása a mag felületére. Ez a rövid ciklusú préselés vagy nagynyomású laminálás néven ismert eljárás a következőket tartalmazza:

  1. A kívánt színnel, famintázattal vagy mintával nyomtatott dekorációs papírt gyanta impregnáló sorban melamingyantával impregnálják. A gyantaterhelés jellemzően 120-150 gramm/négyzetméter a dekoratív réteg esetében, és 80-120 gramm/négyzetméter a hordozópapír esetében.
  2. Az impregnált díszítőpapírt a forgácslapmag homlokoldalára fektetik, a hátoldalra pedig egy impregnált hátlap kerül, hogy kiegyensúlyozza a panelt és megakadályozza a vetemedést.
  3. A szerelvényt egy rövid ciklusú forró présbe helyezik 160-200 Celsius fokos hőmérsékleten és 25-35 kg/cm² nyomáson 30-60 másodpercig. A hő hatására a melamingyanta megfolyik, majd kemény, hőre keményedő állapotba köt, tartósan hozzáköti a papírt a mag felületéhez, és karcálló felületet alakít ki, amely megkülönbözteti az MFC táblát a nyers forgácslaptól.
  4. A kész melamin forgácslappanelt lehűtik, méretre vágják, minőségi ellenőrzésnek vetik alá, és rendelésre vágják, vagy egymásra rakják szétosztáshoz.

A nagynyomású laminálási eljárás olyan felületet hoz létre, amelynek Brinell keménysége jellemzően 20 N/mm² feletti, kopásállósága pedig meghaladja a 100 ciklust a Taber koptatási teszten (EN 14322), így az MFC Board felülete keményebb és ellenállóbb a felületi karcolásokkal szemben, mint az MDF-re vagy tömörfára felvitt szabványos festékek vagy lakkok.

Szabványos panelméretek és magsűrűség

A szabványos MFC Board (melamin felületű forgácslap) lapokat a következő formátumokban gyártják a legtöbb piacon:

  • Szabványos lapméret: 2440 mm x 1220 mm (8 láb x 4 láb) a legtöbb globális piacon; A 2800 mm x 2070 mm és a 2800 mm x 2100 mm formátumok szabványosak az európai gyártásban a konyhai és gardróbszekrények gyártásához.
  • Vastagsági tartomány: A 8 mm, 12 mm, 15 mm, 16 mm, 18 mm, 25 mm és 30 mm a leggyakoribb kereskedelmi vastagságok. A 18 mm-es melamin forgácslap a domináns specifikáció a bútorvázak, a szekrényoldalak, a polcok és a fiókok aljánál a lakossági és kereskedelmi bútorgyártásban világszerte.
  • Magsűrűség: A szabványos bútorminőségű forgácslap magsűrűsége 620-720 kg/m³. Nagy, 720–780 kg/m³ közötti sűrűségű opciók állnak rendelkezésre az olyan alkalmazásokhoz, amelyek megnövelt csavartartó erőt igényelnek, mint például a keret nélküli szekrény konstrukció, ahol a karkaszdoboz teljes egészében a panel homlokoldalán és élén lévő csavarokra és tiplikre támaszkodik a szerkezeti integritás érdekében.
  • Felületi textúra: Famintás textúrájú (valódi fa megemelkedett erezetét szimulálja), szupermatt (alacsony reflexiós, ujjlenyomatálló), fényes (nagy tükröződésű tükörbevonat) és átmenő színű szilárd felülettel kapható. A famintás textúrát egy dombornyomott préslap hozza létre a rövid ciklusú présben, amely a laminálással egyidejűleg benyomja a textúrát a melamin felületbe.

Különbség a melamin forgácslap és az MDF között: melyiket válasszuk

A melamin forgácslap és az MDF közötti különbség az egyik leggyakrabban feltett kérdés a bútor- és belsőépítészeti beszerzéseknél. Mindkettő műgyanta ragasztóval ragasztott farostból készül, de belső szerkezetük, sűrűségük, mechanikai tulajdonságaik és ideális alkalmazásuk jelentősen eltér egymástól. A két anyag közötti helytelen választás egy adott alkalmazáshoz vagy szükségtelen költségekkel jár (ha MDF van megadva, ahol a melamin forgácslap ugyanolyan jól teljesít), vagy szerkezeti elégtelenséget (ha melamin forgácslap van megadva, ahol az MDF homogén sűrűsége szükséges az élvezetéshez vagy profilozáshoz).

Belső szerkezet és sűrűség összehasonlítása

A melamin forgácslap alapanyagként durva és közepes méretű farészecskéket használ, így enyhén texturált belső szerkezetű panelt készítenek. Ez a szerkezet kiválóan alkalmas lapos felületű panelekhez, de korlátai vannak az élek és felületek marásánál és profilozásánál, mivel a részecskék durva élprofilt hoznak létre, amelyet nem lehet az MDF-fel megvalósítható sima, festésre kész profilra kidolgozni.

Az MDF (közepes sűrűségű farostlemez) nagyon finom farostot használ alapanyagaként, így homogén, sima belső szerkezetet hoz létre, amely precíz formára vezethető, faragható és profilozható, éles élekkel és felületekkel, amelyek további töltés nélkül is befogadják a festéket vagy a lakkot. Az MDF felületi sűrűsége jellemzően 720-860 kg/m³, magasabb, mint a legtöbb szabványos bútorminőségű forgácslap, ami térfogategységenként nehezebbé teszi az MDF-et, ugyanakkor sűrűbb, megmunkálásbarátabb felületet ad.

Melamin forgácslap vs MDF: Direct Comparison

Tulajdonság Melamin forgácslap MDF
Maganyag Farészecskék (forgács, forgács) Finom farost
Tipikus sűrűség 620-720 kg/m³ 720-860 kg/m³
Felületkezelés (gyári) Melamin laminált, használatra kész Csupasz vagy előre alapozott, kikészítést igényel
Edge routing képesség Korlátozott (durva részecskék éle) Kiváló (sima, éles profilok)
Csavartartó erő Jó arcra; élében mérsékelt Jó arcra; jó a szélén
Súly (18 mm) kb. 11-13 kg/m² kb. 13-15,5 kg/m²
Költség (relatív) Lejjebb Magasabb (15-35% prémium)
Nedvességállóság Szabványos vagy nedvességálló minőség Szabványos vagy nedvességálló minőség
A legjobb alkalmazás Lapos bútorvázak, polcok Vezetékes ajtók, profillécek, festett panelek
Tulajdonságok összehasonlítása a melamin forgácslap és az MDF között bútorokhoz és belsőépítészeti alkalmazásokhoz

Ebből az összehasonlításból egyértelmű a gyakorlati következtetés: használjon melamin forgácslap (MFC Board) lapos szekrényvázakhoz, polcokhoz, fiókos dobozokhoz és hátlapokhoz, ahol a felület a dekoratív felület; MDF-et használjon, ahol formázott, nyomott vagy profilozott alkatrészekre van szükség, mint például dekoratív élprofilokkal ellátott szekrényajtók vagy festett panelbetétek. Sok konyhabútor-gyártó mindkét terméket ugyanabban a termékcsaládban kombinálja: melamin forgácslemezt a vázhoz és a fiókelemekhez (ahol gazdaságosabb és ugyanolyan funkcionális), az MDF-et pedig az ajtókhoz (ahol az MDF elvezetési képessége szükséges a shaker stílusú vagy profilozott ajtóélekhez).

E1/E0 formaldehid fokozat: mit jelent és miért számít beltéri projekteknél

Az E1/E0 formaldehid minősítés az egyetlen legfontosabb egészségügyi és környezetvédelmi előírás minden zárt térben használt melamin forgácslap, MFC lap vagy beltéri projektlap termék esetében. A formaldehidet térhálósító szerként használják a karbamid-formaldehid (UF) gyantaragasztóban, amely megköti a farészecskéket a forgácslap magjában, és a maradék elreagálatlan formaldehid lassan távozik a panelből annak élettartama alatt. A nagy mennyiségű nem megfelelő táblát tartalmazó, rosszul szellőző helyiségekben a formaldehid koncentrációja elérheti a légúti irritációt, a szem irritációját, és hosszú távú, nagy expozíció esetén a rák kockázatának növekedését.

Formaldehid-kibocsátási szabványok fokozatonként

Grade Maximális kibocsátás (mg/m³ levegő, kamramódszer) Alkalmazandó szabvány Piac
E2 0,12-1,0 mg/m³ felett EN 13986 (örökölt) 2023 óta nem fogadható el beltéri használatra az EU-ban
E1 0,10 mg/m³ (új EN 2023 határérték) EN 717-1, EN 13986 EU minimum építési termékekre
CARB Phase 2 0,09 ppm (forgácslap) CARB 93120 Egyesült Államok kötelező
E0 0,05 mg/m³ EN 717-1 (továbbfejlesztett), JIS A 5908 F Prémium minőségű, gyermekbútor, orvosi
ENF (formaldehidmentes) 0,025 mg/m³ vagy a háttérszint alatt CARB NAF/ULEF kategóriák Ultra-prémium, egészségügy, óvoda
Formaldehid kibocsátási fokozatok melamin forgácslapokhoz és MFC lapokhoz, maximális kibocsátási határértékekkel és vonatkozó szabványokkal

Az egyes beltéri projektalkalmazásokhoz melyik fokozatot kell megadni

Szabványos lakossági bútorokhoz és szekrényekhez jól szellőző helyiségekben, Az E1 formaldehid minőségű melamin forgácslap megfelel az összes szabályozási követelménynek Európában és a legtöbb globális piacon, és ez a megfelelő specifikáció a legtöbb beltéri projektlemez alkalmazáshoz. A jó hírű gyártóktól származó, az EN 717-1 kamramódszer szerint tesztelt E1 fokozat a WHO beltéri levegőminőségi irányelve (0,1 mg/m³) alatti helyiségkoncentrációt produkál, ha a bútorokat normál szellőzésű lakóhelyiségben használják.

Gyermek hálószobabútorok, óvodák, játszószobák, egészségügyi környezetek és minden olyan projekt esetében, ahol a szellőzés alacsony, vagy a teljes beépített táblaterület/szobatérfogat arány magas (például egy beépített gardrób, amely egy egész falat kitölt egy kis hálószobában), adja meg E0 formaldehid minőség vagy a japán F (négy csillagos) szabvány szerint tanúsított termékek, amelyek 0,5 mg/l alatti formaldehid-kibocsátást írnak elő a perforáló módszernél, és széles körben elismert, mint a legkonzervatívabb általános formaldehid szabvány lakossági használatra.

A LEED, BREEAM vagy WELL épülettanúsítványt célzó belsőépítészeti projektekhez készült környezetbarát melamin bevonatú forgácslapok általában E0 vagy ENF (No Added Formaldehyde) tanúsítványt igényelnek, valamint a forgácslapmagban használt farost FSC vagy PEFC tanúsítványát, amely megerősíti a forrásanyag felelős erdőgazdálkodását.

Nedvességálló melamin és karcálló felület: fontos műszaki tulajdonságok

A melamin forgácslap két felületi és szubsztrátum-tulajdonsága érdemel részletes figyelmet, mivel ezeket gyakran félreértik a specifikációkban, és hibásan megadva költséges hibákat okoznak: nedvességállóság és felületi keménység. Ha megértjük, hogy ezek a tulajdonságok műszakilag mit jelentenek, hogyan tesztelik őket, és melyik minőség a megfelelő az egyes alkalmazásokhoz, elkerülhetőek azok a specifikációs hibák, amelyek a panelek megduzzadását, leváló felületeket és a bútorok idő előtti meghibásodását eredményezik.

Nedvességálló melamin: amit a zöld mag valójában nyújt

A nedvességálló melamin forgácslap (az EN 312 szerint MR-minőségnek vagy P3-nak is nevezik) hidrofób adalékok hozzáadásával és melamin-karbamid-formaldehid (MUF) vagy fenol-formaldehid (PF) gyantarendszer felhasználásával a magragasztó ragasztóanyagában a standard P2-karbamid (U-formal rezind) helyett a standard P2-hidrid előállításával készül. Bútor minőségű forgácslap. A kereskedelmi forgalomban lévő MR-táblák magjának zöld színét a gyantakeverékhez adott zöld festék adja, amely kifejezetten lehetővé teszi a nedvességálló minőség vizuális azonosítását a vágott élről, nem pedig magának a színnek a funkcionális tulajdonságait.

Nagyon fontos megérteni, hogy a nedvességálló melamin mit tesz és mit nem:

  • Mit csinál: Csökkenti a duzzadás sebességét és mértékét, ha a panel széle vagy felülete magas páratartalomnak vagy fröccsenő víznek van kitéve. A szabványos P2 bútorminőségű forgácslap 24 órás vízbe merítés után akár 12-14%-ra is megduzzad. A nedvességálló P3 fokozat legfeljebb 6%-kal duzzad ugyanazon teszt alatt (EN 317 24 órás merülési teszt). Ez a megnövelt ellenállás megakadályozza a peremduzzadást és a felületi buborékosodást, amely a szabványos táblán előfordul konyhákban, fürdőszobákban és mosodai területeken, ahol valószínű a vízzel való érintkezés.
  • Amit nem csinál: A nedvességálló melamin nem vízálló. A vágott él hosszan tartó bemerítése vagy folyamatos nedvesítése még mindig duzzadt és leválást okoz. Alkalmas magas páratartalmú környezetekhez és időszakos fröccsenő expozícióhoz, de nem használható külső használatra, olyan területekre, ahol folyamatos vízzel érintkezik, mint például a mosogatószekrények belsejében, amelyek rendszeresen összegyűjtik az állóvizet, vagy zuhanykabinokba.

Konyhai alsó szekrényekhez, fürdőszobai mosdókagylókhoz, mosodai bútorokhoz és bármely beltéri projekttáblához a vízforrástól 600 mm-en belül minimum nedvességálló melamint (P3 vagy MR fokozat) kell megadni, az összes szabad élt élszalaggal le kell zárni, a szekrény alján pedig minden vágott élt szilikonnal vagy vízálló tömítőanyaggal kell védeni.

Karcálló felület: tesztelés, osztályzatok és valós teljesítmény

A melamin forgácslap karcálló felülete a leginkább látható és kereskedelmi szempontból legfontosabb tulajdonsága a konyhai, irodai és lakóbútor-alkalmazásokban, ahol a napi koptató hatás az elsődleges felületkopási mechanizmus. A melamin felület keménységét két standard teszttel értékelik:

  • Brinell keménység (EN ISO 4486-2): Meghatározott terhelés mellett egy acélgolyót nyomnak a felületbe. A minőségi melamin forgácslap Brinell-keménysége 20 N/mm² feletti, szemben a 15-18 N/mm² normál lakkozott fafelülettel és 8-12 N/mm²-rel az MDF szabványos festésénél.
  • Taber kopásállóság (EN 14322): Egy súlyozott csiszolókorongot a felülethez forgatnak meghatározott számú cikluson keresztül. A Premium MFC Board 150 ciklus feletti kopásállóságot ér el (IP osztály vagy kezdeti pont, ahol a felület mintázata láthatóan sérült), a kopásálló alkalmazásoknál pedig 350 vagy afeletti ciklust (RP osztály, amely a konyhai munkalapokhoz és a padlóminőségű laminált lapokhoz használt osztály).

Bútorokhoz és szekrényekhez (nem munkalapokhoz) az IP kopásállósági osztályú szabványos MFC Board (minimum 100-150 ciklus) a megfelelő specifikáció. Vízszintes felületeken, például asztallapokon és étkezőasztalokon, amelyek közvetlen kopásnak vannak kitéve a felületen átcsúsztatott tárgyaktól, a 200-350 ciklusos kopásállóságú tábla megadása jelentős hosszabb élettartamot biztosít.

A legjobb melamin tábla színek modern konyhaszekrényekhez

A legjobb melaminlap színek a modern konyhaszekrényekhez olyan gyakorlati kérdés, amely egyesíti a színpszichológiát, a belsőépítészeti trendtudatosságot és a konyhai környezet sajátos funkcionális követelményeit. A vezető gyártóktól elérhető Melamin Board dekorok kínálata több százra tehető, de a modern konyhatervezésben következetesen legjobban teljesítő színek és felületek beazonosítható kategóriákba sorolhatók.

Az öt domináns szín- és befejezési irány a modern konyhai melaminlemezben

  • Szupermatt fehér és törtfehér: Kereskedelmileg legdominánsabb Melamine Board specifikáció a modern konyhaszekrényekhez, világszerte minden árkategóriában. A szupermatt fehér tiszta, modern megjelenést biztosít, míg a matt felületi textúra drámaian csökkenti az ujjlenyomatok láthatóságát a magasfényű fehérhez képest. A törtfehér tónusok, köztük a meleg krém, a greige (szürke-bézs) és a lenfehér piaci részesedése jelentősen nőtt 2020 óta, mivel a fogyasztók melegebb alternatívákat keresnek a tiszta élénk fehér helyett. A felületi textúrák között megtalálható a sima matt, finom vászonszemcsék és a finom pórusú faszálak, amelyek szín hozzáadása nélkül mélységet adnak.
  • Természetes és világos fa erezetű dekorok: A natúr, szőke és világos méz tónusú tölgyfa festés a leggyorsabban növekvő Melamin Board színirány a konyhabútorokban 2023 és 2025 között, tükrözve a belsőépítészeti elmozdulást a biofil és természetes anyagok esztétikája felé. A konyhai faerezetű melamin táblák fő specifikációs követelménye, hogy a dombornyomott felületi textúra szinkronizálva legyen (EIR vagy dombornyomott regiszterben) a nyomtatott fa erezetmintájával, hogy a felületi textúra illeszkedjen a nyomtatott erezet irányához, kiküszöbölve az általános famintázatú lemezek mesterséges megjelenését, amelyek nem egyeznek az erezetmintával.
  • Sötét tónusok: sötétkék, erdőzöld, szén és fekete: A kéttónusú, fehér vagy világos semleges melaminlemez felső szekrényeket és mély színű alsó szekrényeket kombináló kéttónusú konyhai kialakítások váltak a domináns specifikációvá a közepes és felső kategóriás lakossági konyha kialakításában. Az erdőzöld (különösen a zsályazöld és a mohazöld tónusai) és a sötétkék a vezető sötét színek 2024 és 2025 között. A konyhai alkalmazásokban használt sötét színű melamin táblák esetében a szupermatt felületi textúra erősen előnyben részesítendő a fényesnél, mivel a sötét fényes felületeken drámaian jobban láthatók az ujjlenyomatok, vízfoltok és kisebb karcolások, mint a matt megfelelőeken.
  • Beton és kő mintás dekorok: A nyomtatott beton-, terrazzo-, márvány- és kőmintás melaminlemez dekorok költséghatékony alternatívát kínálnak a konyhaszekrény ajtópaneleinek és belső paneleinek tényleges kőfelületei helyett. Különösen népszerűek a konyhai szigetpaneleknél és a látható belső polcfelületeknél, ahol a természetes kő textúra leolvasása lényegesen olcsóbb, mint a kőfurnér vagy kerámia burkolat.
  • Magasfényű fehér és színes akril megjelenés: A magasfényű, fehér és egyszínű melamin tábla továbbra is a választott specifikáció az ultramodern fogantyú nélküli konyhák számára, ahol a fényvisszaverő felület vizuális folytonossága tudatos tervezési elem. A kompromisszum a fent említett ujjlenyomatok és karcok láthatósága, amelyet a készülékek, fogantyúk és kezelő hardverek kiválasztása kezel, amelyek minimalizálják a közvetlen kézi érintkezést a szekrény felületével.

Élsávozás megadása a melamin tábla színeihez

Az élszalagozás egy keskeny anyagcsík, amelyet a melamin forgácslap panelek vágott élein alkalmaznak, hogy lefedjék a nyers forgácslap aljzatot, és olyan kész, higiénikus szegélyt hozzon létre, amely ellenáll a nedvesség behatolásának és teljes felületi esztétikát biztosít. A Melamin Board dekorációhoz megfelelően illeszkedő Edge szalagozás specifikációja kritikus részlet, amely elválasztja a professzionális minőségű bútorokat az amatőr munkától.

A legtöbb Melamine Board színhez a megfelelő színű és textúrájú PVC élszalag az iparági szabvány választás, amely 0,4 mm-es (gazdaságos, szekrény hátuljához és rosszul látható élekhez), 1,0 mm-es (standard lakossági) és 2,0 mm-es (ütésálló, nagy igénybevételű élekhez) változatban érhető el. Azoknál a modern konyhaszekrényeknél, ahol a zökkenőmentes élek megjelenésére van szükség, az ABS élszalagot (akrilnitril-butadién-sztirol) részesítik előnyben a PVC-vel szemben, mivel az ABS méretstabilabb a konyhákban előforduló megnövekedett hőmérsékleteken, és nem sárgul el az életkor előrehaladtával, mint a PVC. Az ABS élszalagozás környezetbarátabb is, mert az ABS mentes a klórtól és a lágyítóktól, amelyeket a PVC megkíván a rugalmassághoz.

A modern konyhákban egyre népszerűbb természetes fa erezetű dekorok esetében a valódi fa furnér peremsáv hitelesebb vizuális átmenetet biztosít a nyomtatott fa erezetű felületről a szélére, mint a PVC nyomat, különösen a szemmagasságban lévő, jól látható vízszintes szekrényszéleken. A valódi furnér élszalagozás költsége hozzávetőlegesen 3-5-szöröse a PVC élszalagozás költségének, de lényegesen prémium minőségű végeredményt eredményez.

Csavartartó erő és szerkezeti teljesítmény bútoripari alkalmazásokban

A csavartartó képesség a melamin forgácslap mechanikai tulajdonsága, amely meghatározza, hogy a csavarokkal és dübelekkel összeállított bútorváz szerkezetileg szilárd marad-e a használat során, és ez az egyik legfontosabb, de gyakran figyelmen kívül hagyott specifikáció, amikor a nagy igénybevételű vagy nagy terhelésű alkalmazásokhoz bútorminőségű forgácslapot választanak.

Hogyan mérjük a csavartartó erőt és mit jelentenek a számok?

A csavartartó teljesítmény mérése az EN 13446 szabvány szerint úgy történik, hogy ellenőrzött körülmények között egy próbacsavart a panel homlokzatába vagy szélébe csavarnak, majd megmérik a tengelyirányú visszahúzáshoz szükséges erőt. Az eredményt newtonban (N) fejezzük ki, és azt a maximális tengelyirányú kihúzóerőt jelenti, amellyel a panel anyaga ellenállhat, mielőtt a csavarszalag vagy a környező anyag meghibásodik.

A bútorminőségű forgácslap tipikus csavartartó teljesítményértékei a következők:

  • Síkcsavar tartása (a panel felületére merőlegesen): 900-1400 N szabványos P2 minőségnél 18 mm vastagságnál (620-680 kg/m³ sűrűség)
  • Élcsavar tartása (a panel szélére merőlegesen): 600-1000 N szabványos P2 minőségnél 18 mm vastagságnál
  • Nagy sűrűségű P2 tábla (700-720 kg/m³): Síkcsavar tartása 1200-1600 N; élcsavar tartása 900-1200 N

Összehasonlításképpen: egy szabványos konyhai fali szekrényrögzítő csavar csavaronként körülbelül 400-600 N axiális ellenállást igényel a teljesen megterhelt szekrény biztonságos megtámasztásához, ami azt jelenti, hogy a szabványos P2 bútorminőségű forgácslap homlokcsavarok megfelelnek ennek a követelménynek 1,5-2,5 biztonsági tényezővel. Keret nélküli konyhai alapszekrényekhez és gardróbrendszerekhez, amelyek teljes mértékben élcsavarokra és bütykös reteszelő szerelvényekre (Rafix, Minifix) támaszkodnak homlokkeret nélküli szerkezeti összeszereléshez, erősen ajánlott a 700-750 kg/m³ nagy sűrűségű bútorminőségű forgácslap használata, hogy megfelelő éles csavartartó erőt biztosítson az összeszerelt autó merev terhelése mellett.

Nagykereskedelmi melamin forgácslap irodabútorokhoz: beszerzési és specifikációs útmutató

Az irodabútorokhoz használt melamin forgácslap nagykereskedelmi beszerzése ennek az anyagkategóriának az egyik legnagyobb volumenű kereskedelmi alkalmazása világszerte. Az irodabútor panelek, beleértve az asztalokat, a tárolóegységek oldalait, a polcokat, a válaszfalakat és a paravánokat, közös teljesítménykövetelményeket tartalmaznak, amelyek lényegesen különböznek a lakossági konyhai és gardrób-alkalmazásoktól.

Az irodabútorok melamintáblájának főbb előírásai

  • Felületi kopásállóság: Az irodabútorok asztallapjai és munkafelületei legalább 200 ciklusos kopásállóságot igényelnek (EN 14322), mivel a papír, az irodai berendezések és az alkartámasz folyamatos koptatóanyaggal érintkezik. A megrendelésben kifejezetten adja meg az ellenállási osztályt és a vizsgálati szabványt, ahelyett, hogy a karcálló felület általános kifejezésre hagyatkozna.
  • Fényállóság (EN ISO 4892-2): Az irodabútorok gyakran minden nap huzamosabb ideig ki vannak téve az ablakok napfényének vagy a felső világításból származó UV-sugárzásnak. A kék gyapjú skálán (EN ISO 105-B02) határozzon meg legalább 5-ös fényállósági osztályt, hogy megakadályozza a Melamin Board felület látható színfakulását a kereskedelmi irodabútorok tipikus 7-10 éves csereciklusán belül.
  • Formaldehid minőség: Irodai környezetekben, ahol a személyzet napi 8 vagy több órát tölt a térben, az E1 minimum és az E0 preferált, egy akkreditált laboratórium tanúsítási dokumentációjával. California CARB Phase 2 tanúsítvány szükséges az Egyesült Államok piacára szállított termékekhez, függetlenül a végfelhasználási alkalmazástól.
  • Panel vastagság: 18 mm függőleges panelek (oldalak, elválasztók), 25 mm vízszintes fesztávok 800 mm feletti támaszték nélkül (asztallapok, konferenciaasztalok), 12 mm fiókoldalak és másodlagos panelek.
  • Színkonzisztencia tételenként: Az irodabútor projektek nagykereskedelmi értékesítése gyakran több gyártási tételt foglal magában, amelyeket hetek vagy hónapok alatt szállítanak ki. Követelje meg a szállítót, hogy tartson fenn színreferencia mintákat meghatározott kolorimetrikus tűrésekkel (a Delta-E 1,0 alatt van a CIELAB színtérben), és erősítse meg a tételenkénti konzisztenciát a szállítás előtt, különösen az egyszínű Melamin Board dekorok esetében, ahol az árnyalat eltérései azonnal láthatóak egy nagyméretű telepítésnél.

Kiváló minőségű MFC kártyagyártó Kínában: Mit kell ellenőrizni

Kína a világ legnagyobb melamin forgácslap- és MFC-lemezgyártója, jelentős gyártócsoportjai Guangdong, Shandong, Hebei és Jiangsu tartományokban találhatók. Kiváló minőségű MFC-lapgyártó Kínában történő megtalálásához az árajánlaton túli ellenőrzésre van szükség, mivel a kínai gyártók minőségi skálája az európai E1 és EN 14322 szabványoknak megfelelő vagy meghaladó termékektől olyan termékekig terjed, amelyek nem felelnek meg az alapvető formaldehid-kibocsátási vizsgálatnak.

A következő ellenőrzési lépéseket el kell végezni, mielőtt nagykereskedelmi rendelést adna le bármely kiváló minőségű MFC-kártyagyártónál Kínában:

  1. Kérjen harmadik féltől származó laboratóriumi vizsgálati jelentéseket a formaldehid-kibocsátásra vonatkozóan: Az elfogadható vizsgáló testületek közé tartozik az SGS, a TUV Rheinland, a Bureau Veritas, az Intertek és a CARB által jóváhagyott vizsgálólaboratóriumok. A vizsgálati jelentésnek a kínált konkrét terméken végzett tesztből kell származnia, nem pedig ugyanazon gyártótól eltérő terméken.
  2. A felületi teljesítmény tanúsítványok ellenőrzése: Kérjen EN 14322 kopásvizsgálati jelentést (a felületi textúra és dekoráció tekintetében), az EN ISO 4486-2 Brinell keménységi jelentést és az EN 438-2 nedvességállósági vizsgálati jelentést, ha nedvességálló melamin van megadva.
  3. Ellenőrizze az FSC vagy PEFC tanúsítványt a mag anyagára vonatkozóan: A környezetbarát, melamin bevonatú forgácslap belsőépítészeti projektjeihez a környezetvédelmi beszerzési politikával rendelkező piacokon felügyeleti lánc dokumentációt igényel, amely megerősíti, hogy a forgácslapmagban használt farost felelősen kezelt erdőkből származik.
  4. Színmintakönyvek és referenciapanelek kérése: Egy nagy projekt színválasztásának véglegesítése előtt értékelje ki a tényleges Melamine Board dekorokat, felületi textúrákat és színpontosságot a végfelhasználói környezetet jellemző fényviszonyok mellett.
  5. Erősítse meg a személyre szabott melamin tábla méreteket nagyszabású projektekhez: Ellenőrizze, hogy a gyártó el tudja-e gyártani a projekthez szükséges konkrét panelméreteket, -vastagságokat és élszalag-kombinációkat, és erősítse meg az átfutási időket és a minimális rendelési mennyiségeket az olyan egyedi méreteknél, amelyek eltérnek a gyártó szabványos gyártási formátumától.

Személyre szabott melamin tábla méretek nagyszabású projektekhez: mi az elérhető

A nagyszabású projektekhez igazodó melaminlemez-méretek fontos képességet jelentenek a kivitelezők, bútorgyártók és projekttervezők számára, akiknek kész méretre vágott panelekre van szükségük a szállító értéknövelt szolgáltatásaként, csökkentve a helyszíni vágási hulladékot és a munkaerőt. A méretre szabott melamin táblák képességeinek és korlátainak megértése nagy projektekhez megakadályozza a gyakorlatban végrehajthatatlan tervezési döntéseket.

Standard vs egyéni méretezési képességek

A legtöbb melamin forgácslapgyártó szabványos 2440 mm x 1220 mm, 2800 mm x 2070 mm vagy 3660 mm x 1830 mm méretű paneleket gyárt. Ezeket a mesterformátumokat azután az ügyfél által megadott méretekre vágják precíziós gerendafűrészeken, plusz-mínusz 0,5 mm pozicionálási pontossággal és plusz-mínusz 0,3 mm-es négyszögletességi tűréssel 2000 mm-es hosszon. A nagyméretű projektek testreszabott melaminlemez-méretei esetében a nem szabványos méretek minimális rendelési mennyisége jellemzően 50-100 lap/méretnél kezdődik a kínai gyártóktól, alacsonyabb MOQ-k esetén pedig 10-20 lap a hazai vagy regionális beszállítóktól 10-25%-os árprémiummal a szabványos méretekhez képest.

A testreszabott melamin tábla méretek fő korlátai, amelyeket a tervezőknek figyelembe kell venniük:

  • A panel maximális méretét a fő formátum korlátozza: Egy panel nem lehet szélesebb, mint a mesterlap, amelyből kivágták. Egy 2440 mm x 1220 mm-es mesterformátum esetén az egydarabos maximális szélesség 1220 mm. Szélesebb egyrészes paneleket (például nagy konferenciaasztalok vagy széles szekrényoldalak) igénylő alkalmazásokhoz adjon meg egy gyártót a nagyobb, 2800 mm x 2070 mm-es vagy 3660 mm x 1830 mm-es master formátummal.
  • A szemcse irányát a mesterformátum rögzíti: A fa erezetű dekorok fix irányba futnak a mesterlapon. A vágott panelek szemcseirányának orientációját az határozza meg, hogy a panel hogyan van beágyazva a mesterlapba, és a nagyon hosszú keskeny paneleknél előfordulhat, hogy a szemcséknek keresztben kell futniuk, nem pedig hosszirányban, ha a panel egy irányban meghaladja a főformátum méretet.
  • A vastagság gyári paraméter, nem helyben állítható méret: A melamin forgácslapot gyárilag rögzített szabványos vastagságban gyártják. A nem szabványos vastagságokra, például 17 mm-re vagy 19 mm-re vonatkozó kérések egyedi gyártási sorozatot igényelnek jelentős minimális mennyiségekkel és átfutási idővel, ami jellemzően 6-12 hét a kínai gyártóknál.

Tartós-e a melamin forgácslap otthoni használatra: valós teljesítményértékelés

Az, hogy a melamin forgácslap tartós-e otthoni használatra, a legalapvetőbb kérdés, amelyet egy lakástulajdonosnak vagy belsőépítésznek meg kell válaszolnia, mielőtt egy nagyobb lakóépülethez rendelné. Az őszinte válasz kontextusfüggő: a megfelelő alkalmazásokban, megfelelően meghatározott minőségekkel és megfelelően megmunkált élekkel és felületekkel, a melamin forgácslap kiváló tartósságot biztosít a lakossági használatra olyan költségszinten, amelyhez a tömör fa, az MDF vagy a mesterséges kő nem fér hozzá.

Ahol a melamin forgácslap kiválóan teljesít otthoni használatra

  • Konyhaszekrény vázak (oldalak, tetejek, alsók, polcok): A nedvességálló melamin maggal és a teljesen szegélyezett panelélekkel a melamin forgácslapból készült konyhaszekrény-vázak rutinszerűen 15-25 éves élettartamot érnek el látható romlás nélkül egy normál lakossági konyhában. A karcálló felület ellenáll az élelmiszerek, edények és a konyhabelső napi tisztításának.
  • Hálószoba gardrób és tároló: A hálószoba körülményei a legkedvezőbb környezet a melamin forgácslap számára: stabil hőmérséklet, alacsony páratartalom, minimális kopás és alacsony nedvességterhelés. A hálószoba szekrényekben és tárolóbútorokban található szabványos E1 melamin forgácslap túléli a legtöbb lakástulajdonos azon vágyát, hogy ugyanazokat a bútorokat megtartsák, a gyakorlatban rutinszerűen elérhető 20-30 éves élettartammal.
  • Nappali polcok és média egységek: A polcok statikus terhelése, valamint a könyvek és az elektronika által okozott alacsony felületi kopás ideális alkalmazássá teszi szabványos melamin forgácslapokhoz. Az elsődleges tartóssági probléma a polc megereszkedése nehéz könyvterhelés esetén, hosszú, alátámasztatlan fesztávokon; 25 mm vastagságot adjon meg a 800 mm feletti támaszték nélküli polcok számára, hogy a középső fesztáv lehajlása a fesztáv hosszának 1/300-a látható küszöb alatt maradjon.
  • Otthoni irodai asztalok és dolgozó bútorok: A Melamine Board karcálló felülete jól teljesít tipikus otthoni irodai használatra, 200 ciklus vagy magasabb kopásállósági specifikáció mellett. Az íróasztal felületén idővel mikrokarcolások jelennek meg az írás és a mozgó tárgyak miatt, de ezek a melaminréteg felületén vannak, és nem veszélyeztetik a panel szerkezeti integritását.

Ahol a melamin forgácslapnak vannak korlátozásai az otthoni használatra

  • Fürdőszoba mosdókagyló-aljai gyakori vízcseppekkel: Még a nedvességálló melamin sem képes túlélni a folyamatos vízzel való érintkezést a szekrény alján, ahol rendszeresen víz kerül az alsó panelre. A mosogatószekrények esetében minden illesztésnél szilikon tömítőanyaggal tömített éleket, az alap belsejében tálcás bélést, valamint a nedvesség bejutásának megakadályozása érdekében rendszeresen ellenőrizze és karbantartsa a szilikon tömítést.
  • Külső vagy félig külső alkalmazások: A melamin forgácslap kifejezetten beltéri projektlemez termék. Minden olyan alkalmazás, amely esőnek, kültéri páratartalomnak vagy közvetlen napfénynek van kitéve, idő előtti meghibásodást okoz. Még egy fedett kültéri mosókonyha vagy erkélyes szekrény sem alkalmas a melamin forgácslapra, ha nincs további vízálló gátkezelés.
  • Erős ütésű alkalmazások: A forgácslap mag közepes ütésállóságú. Egy nehéz tárgy éles sarokütése a panel szélén berepedést okozhat, amelyet nem lehet láthatatlanul megjavítani. Azokon a nagy forgalmú területeken, ahol ütési sérülések valószínűek, 2 mm-es ABS élszalagot kell megadni a 0,4 mm-es vagy 1 mm-es PVC helyett, mivel a vastagabb élszalag elnyeli a sarokütéseket anélkül, hogy a forgácslap magjához letörne.

Gyakran Ismételt Kérdések

1. Mi a különbség a melamin forgácslap és az MFC lap (melamin felületű forgácslap) között?

A melamin forgácslap és az MFC lap (melamin felületű forgácslap) ugyanaz a termék, amelyet különböző kereskedelmi nevek írnak le, amelyeket a különböző piacokon és különböző gyártók használnak. Mindkét kifejezés egy faforgácslap-magpanelre vonatkozik, amely dekoratív melamingyanta papírral van laminálva mindkét oldalára hő hatására és nagy nyomás alatt rövid ciklusú présben. Az MFC Board kifejezést gyakrabban használják az Egyesült Királyságban és az európai bútorkereskedelemben, míg a melamin forgácslap és a melaminlemez elterjedtebb az ázsiai és a globális nagykereskedelmi piacokon. A beszállítói árajánlatok értékelésekor mindig győződjön meg arról, hogy a termék specifikációja, beleértve a magsűrűséget, a formaldehid minőséget, a felületi kopásállósági osztályt és a panel méreteit, kifejezetten szerepel, függetlenül attól, hogy a szállító melyik kereskedelmi nevet használja.

2. A melamin forgácslap tartós otthoni használatra, konyhai környezetben?

Igen, a melamin forgácslap tartós otthoni konyhai használatra, ha a megfelelő minőséget megadják. Konyhai alkalmazásokhoz adjon meg nedvességálló melamint (P3 vagy MR fokozat) a vázmag anyagához, győződjön meg róla, hogy minden vágott él teljesen le van fedve PVC vagy ABS olvadékragasztóval ragasztott élszalaggal, és hordjon fel szilikon tömítőanyagot az alapszekrény alsó panelje és a szekrény oldalai közötti csatlakozásra a padló szintjén. Ezekkel a specifikációkkal a melamin forgácslapból készült konyhai karkasz normál használati körülmények között rutinszerűen 15-25 éves élettartamot ér el egy lakossági konyhában.

3. Mi a legjobb melamin tábla szín a modern konyhaszekrényekhez?

2024 és 2025 között a modern konyhaszekrények legjobb melaminlapszínei a szupermatt fehér felső szekrényekhez, kombinálva a természetes tölgyfa erezettel, vagy a mély tónusú (erdőzöld, sötétkék vagy faszén) az alsó szekrényekhez. A szupermatt felületi textúra erősen ajánlott a magasfényű felületekhez, világos és sötét színekben is, mert lényegesen elnézőbb az ujjlenyomatokkal, kisebb karcokkal és a napi konyhai érintkezéssel szemben. A természetes anyagok esztétikáját hangsúlyozó konyhákban a szinkronizált dombornyomott természetes tölgy erezet szőke vagy méz tónusban mind a felső, mind az alsó szekrényeken a vezető egyszínű specifikációs irány.

4. Mit jelent az E1 Formaldehyde Grade, és biztonságos-e a gyerekszobákban?

Az E1 formaldehid fokozat azt jelenti, hogy a paneltermék megfelel a 0,10 mg/m³ formaldehid-kibocsátás európai szabvány határértékének a szabványos kamrás tesztben (EN 717-1). Az E1 tábla biztonságos általános lakossági használatra, beleértve a gyerekszobákat is, ha megfelelően telepítik normál szellőzésű helyiségbe. A bölcsődékben, a gyerekszobákban vagy a rosszul szellőző helyiségekben a nyugalom érdekében adja meg az E0 formaldehid fokozatot (maximum 0,05 mg/m³) vagy a japán F (négy csillagos) tanúsítvánnyal rendelkező termékeket (0,5 mg/l perforátor egyenérték alatt). Mindig kérje az eredeti vizsgálati jelentést egy akkreditált laboratóriumtól, ahelyett, hogy elfogadná a beszállító saját nyilatkozatát a formaldehid minőségre vonatkozóan, különösen akkor, ha nagykereskedelmi melamin forgácslapot vásárol irodabútorokhoz vagy nagy lakóépületekhez, ahol helyiségenként nagy felületű lemez kerül beépítésre.

5. Hogyan találhatok jó minőségű MFC-kártyagyártót Kínában?

A kiváló minőségű MFC-lapok gyártójának azonosításához Kínában, megrendelés előtt kérje meg a következő dokumentációt: harmadik fél formaldehid-kibocsátási tesztjei az SGS-től, a TUV-tól vagy a Bureau Veritas-tól; EN 14322 felületi kopás és EN ISO 4486-2 Brinell keménységi vizsgálati jelentések; FSC vagy PEFC felügyeleti lánc tanúsítás a farosthoz; ISO 9001 minőségirányítási tanúsítvány a gyártó létesítmény számára; és színes mintakönyvek referencia panelekkel a kívánt dekorokhoz. Látogasson el a gyárba, vagy végezzen gyári auditot egy külső ellenőrző ügynökségen keresztül, ha a rendelés értéke igazolja a költségeket. A megalapozott európai és észak-amerikai exportnyilvántartással rendelkező kínai gyártók (amelyek a vámadatszolgáltatásokon keresztül ellenőrizhetők) folyamatosan jobb minőségirányítási megfelelést tanúsítanak, mint a dokumentált exporttörténettel nem rendelkező gyártók.

6. Mi az élszalagozás és miért elengedhetetlen a melamin forgácslap bútorokhoz?

Az élszalag PVC-ből, ABS-ből, valódi fa furnérból vagy hozzáillő melaminpapírból készült keskeny csík, amelyet a melamin forgácslap panelek vágott éleire hordanak fel, hogy lefedjék a nyers forgácslap szubsztrátumot, amely a panel méretre vágásakor szabaddá válik. Három okból nélkülözhetetlen: megakadályozza a nedvesség behatolását a forgácslap magba a vágott élen keresztül (a melamin forgácslap elsődleges tönkremeneteli módja nedves környezetben), az arcfelülethez illeszkedő vagy kiegészítő kész megjelenést hoz létre, valamint megvédi a peremet az ütési forgácsolástól, amely szabaddá teheti a forgácslapmagot és progresszív élkárosodást okozhat. Azok az élek, amelyeket nem védenek élszalaggal 60% feletti páratartalmú környezetben, 6–18 hónapon belül látható duzzadtságot mutatnak, ami visszafordíthatatlan, és panelcserét igényel.

7. Rendelhető-e személyre szabott melamin tábla méret egy nagyszabású kereskedelmi projekthez?

Igen, a legtöbb MFC Board gyártótól és forgalmazótól beszerezhetők a nagyprojektekhez testreszabott melamin táblaméretek, a paneleket precíziós CNC gerendafűrészekkel a projekthez szükséges pontos méretre vágják. A nagyszabású illesztési projektek szokásos gyakorlata egy méretre szabott lista (más néven vágási ütemterv vagy egymásba ágyazási fájl) létrehozása, amely megadja az egyes panelek pontos méreteit, mennyiségét, vastagságát, dekorációját és élsávozási követelményeit. A kínai gyártóktól származó, nem szabványos egyedi méretek minimális rendelési mennyisége általában méretenként 50-100 laptól kezdődik. Nagyon nagy projektek esetén (összesen 1000 lap felett) sok gyártó kis minimális mennyiséget is el tud fogadni egyedi méretenként a teljes projektrendelésen belül.

8. A környezetbarát melamin bevonatú forgácslap valóban jobb a környezet számára, mint a hagyományos lap?

A környezetbarát, melamin bevonatú forgácslap belsőépítészeti célokra két különálló környezetvédelmi tulajdonsággal rendelkezik, amelyek akkor fontosak, ha mindkettő jelen van: alacsony formaldehid-kibocsátási fokozat (E0 vagy ENF), amely védi a beltéri levegő minőségét, és a farost alapanyag FSC vagy PEFC tanúsítása, amely megerősíti a felelős erdőgazdálkodást. A két tanúsítvány kombinációja valódi környezeti javulást jelent a nem tanúsított forrásokból származó szabványos táblákhoz képest. Mindazonáltal a környezetbarát címkézést független harmadik fél tanúsítása nélkül mind a formaldehid-kibocsátásra, mind a faanyag felügyeleti láncára vonatkozóan szkeptikusan kell kezelni. Ahelyett, hogy dokumentáció nélkül fogadná el az általános környezetbarát állításokat, megkövetelheti az elismert testületek (FSC International, PEFC, SGS, TUV) speciális tanúsítványait.

9. Mi az a nagynyomású laminálás, és miben különbözik az olcsó Melamine Board felületétől?

A nagynyomású laminálás a melamin forgácslap kontextusában azt a rövid ciklusú préselési eljárást jelenti, amely a melaminnal impregnált papírt 25-35 kg/cm² nyomással és 160-200 Celsius-fokkal a forgácslap magjához köti, így tartósan térhálósított, hőre keményedő felületet hoz létre. Ez az összes neves MFC-kártyagyártó által alkalmazott szabványos eljárás, amely karcálló felületet és nedvességállóságot eredményez, amely meghatározza a melamin tábla minőségi teljesítményét. Az olcsóbb Melamine Board termékek néha hidegen sajtolt laminálási eljárást alkalmaznak kontaktragasztóval vagy vékonyabb papírral, nem elegendő gyantatöltéssel, ami olyan felületet eredményez, amely levál, hólyagosodik, és a konyhai vagy fürdőszobai környezetbe való beszerelést követő hónapokon belül elveszti a tapadást a széleken. A megkülönböztetés nem mindig látható a kész felület ellenőrzésekor, ezért formaldehid vizsgálati jegyzőkönyvek, felületi kopásállósági vizsgálati jegyzőkönyvek, valamint akkreditált laboratóriumok tapadási vizsgálati jegyzőkönyvei szükségesek a termék minőségének rendelés előtti ellenőrzéséhez.

10. Hogyan befolyásolja a csavartartó képesség a melamin forgácslapból összeállított lapos bútorok szerkezeti teljesítményét?

A csavartartó képesség közvetlenül meghatározza, hogy a lapos bútoregység szerkezetileg szilárd marad-e a használat során kifejtett terhelés alatt. Keret nélküli szekrényes konstrukciókban, ahol a vázdoboz rögzítőcsavarokkal, bütykös zárakkal (Minifix, Rafix) vagy a panelek homlokoldalába vagy szélébe dübelekkel szerelik össze, a panel azon képessége, hogy ellenálljon ezeknek a rögzítőknek a kihúzásának, meghatározza a kész összeállítás merevségét és teherbírását. A szabványos P2 bútorminőségű forgácslapból 620 kg/m³ sűrűségnél élcsavarokkal összeállított szekrényváz váz teherbírása polconként hozzávetőleg 40-60 kg, míg az azonos kialakítású, 720 kg/m³-es, nagy sűrűségű lemezzel 60-90 kg-os sűrűséget ér el. Csavartartó erő az élcsavar pozíciókban, amelyek a polcterhelést a váz oldalaira viszik. Nagy teherbírású tárolási alkalmazásokhoz, például szerszámtárolókhoz, könyvtárolókhoz vagy kereskedelmi kiállítóegységekhez mindig nagy sűrűségű bútorminőségű forgácslapot adjon meg dokumentált csavartartó erővizsgálati eredményekkel 1000 N felület és 800 N él felett az EN 13446 szerint.

Ipari hírek

Hírek